HUNCUT április

8d7b1cfa-c193-4acf-a81b-ff644513af83
Jó is lesz vele vigyázni! Szeszélyes mivolta ugyanis – ahogy minden évben leírom – nagy károkat tud okozni a kertünkben, növényeinkben.

Emlékeznek? Volt már áprilisban melegrekord, de volt, amikor havazott. No és hol vannak még a fagyosszentek?
Sajnos rohanunk előre, pedig a kertészek, akik a kertekkel együtt élnek, pontosan tudják, hogy bizony mindent a maga idejében! A múlt heti fagyok, de már a 0-1 fok sem kedvez a korán kirakott virágoknak, akár a halálukat is okozhatják. Így aki kivitte már a szobanövényeit nyaralni, nem mondom, hogy hibát követett el, de szeret veszélyesen élni, az biztos.
Egyet tudomásul kell vennünk. A természetet, az évszakváltást, akárhogy is szeretnénk siettetni, nem tudjuk. A díszfüvek éppen hogy csak elkezdtek hajtani, az évelő virágok többsége is, mégis rengeteg telefont kapok, hogy meghaltak. Dehogy! Legyünk türelemmel!
A selyemmirtuszok, selyemakácok még semmit, vagy icipici életjelet adnak. Ők már csak ilyenek, nem fagytak el, nem mentek tönkre, csak lustábbak, mint más társaik. Ne akarjunk földig érő futómuskátlikat április közepén, mert képtelenség, ahogy a virágáradat is ilyenkor.
Tudják, sokszor olyan érzésem van, mint amikor a karácsonyi hangulatot próbálják
rám erőltetni szeptemberben. Most a muskátli- és egynyárivirág-áradattal nem tudok egyelőre mit kezdeni, mert muskátlim ugyan nekem is van, de olyan helyen, hogy ha kell, beviszem védett helyre, és erre szükség is volt. Egynyári virágokban, mint a petúnia, büdöske, nem is gondolkozom még, mert hihetetlen korainak találom, ahogy a palánták vásárlását is.
Ahogy én látom, az évszakok idén a normál menetben haladnak, nincs kiugró meleg, hanem szép fokozatosan haladunk előre.

653be4a6 f9d9 4ac4 a0f6 31785e1f72ea

A havat és a hetekig tartó hideget is sokan sokkolónak élték meg, pedig teljesen normális tél volt. Ami viszont sajnos nem feltétlenül átlagos, az a csapadék érkezése. Elmondhatjuk, hogy szárazság van, ami mindig problémás, de a növények ébredésekor, a fiatal növények fejlődéséhez feltétlenül szükséges. Érdemes minden, felhőkből érkező csapadékot megfogni és tárolni, hiszen ennél jobb öntözővizet nem találunk, ráadásul ingyen van. Igaz, a kutakból eredő vizek is, de sajnos egyre több helyről hallom, hogy már most nincs elegendő víz bennük, nem ad annyit, hogy egy teljes kertet belocsoljunk vele. Ez április közepén eléggé aggályos számomra, hiszen az előrejelzéseket nézve nagyon nem is várható kiadós csapadék.
Amit a héten tanácsolni tudok a víz összegyűjtése mellett, az a türelem. Bőven van még időnk virágokat ültetni, sőt sok virágmag vetésének is még csak most jön el az ideje! Haladunk előre a tavaszban, lassan, de biztosan felmelegszik az idő, reméljük, ezzel együtt mindenki szíve is.
Vigyázzanak magukra!

Bujtás Anikó
www.bujtaskert.hu
Tel.: 06-70-245-4230

XltHdaPf

ORSZÁGOS DIÁKOLIMPIA – TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁS

Az idei tájékozódási futó Diákolimpia országos döntőjét Szombathelyen rendezték meg május utolsó hétvégéjén. A megyei fordulókból több mint 500 diák jutott tovább, akik két egyéni és egy váltó számban versengtek...

Irodalmi díj 123

Gödöllői Irodalmi Pályázat

„A hely, ahol élünk, lassan belénk költözik.” Ezzel a mottóval indítjuk útjára a Gödöllői Irodalmi Díj 2026 pályázatot. A témához kapcsolódóan várjuk a szépirodalmi alkotásokat, verseket és novellákat Gödöllő 60...

BAGOLY könyvesbolt AJÁNLÓJA

Bajzáth Mária válogatása: Kertünk népmeséi „Kerek, de nem alma, vörös, de nem rózsa, rétes, de nem béles, kóstoltam, de nem édes. Mi az?” – részlet a műből. Gyorsan elárulom, hogy...