Aranyosgerend félúton van Kolozsvár és Marosvásárhely között. Lakossága mindössze 1441 fő, magyarok 2011-ben csak 388-an voltak. Innen indult el Gödöllőig vezető útjára Szabados Andrea, azaz asszonynevén Nagy Andrea, akit mindenki ismer Gödöllőn, aki beiratkozik a gödöllői könyvtárba.
Névjegy:
Nagy Andrea (Szabados Andrea)
Született: Aranyosgyéres (Kolozs vármegye), 1977. szeptember 7.
Iskolái: Aranyosgyéresi általános iskola és gimnázium
Budapest segédkönyvtárosi felnőttképzést
Hobbi: sütés, motorozás, jóga
Mióta gödöllői: 2000.
Család: lányai 26 és 21 évesek
„A közeli városban, Aranyosgyéresen érettségiztem, románul. 2000-ben jöttünk át a férjemmel. egy rokoni kapcsolat révén itt találtunk munkát Gödöllőn, itt kezdtük a felnőtt életünket” – meséli. A könyvtárba az ott korábban működő büfé révén került, aztán felkérték a regisztráció kezelésére, és ezt csinálja a mai napi, azaz 23 éve. Közben azért történtek a dolgok, hiszen két lányuk, Zselyke és Orsolya ma már 26, illetve 21 évesek, Budapesten élnek.
Andrea azt mondja, hogy az erdélyi identitás örök. Ez nemcsak a hagyományos receptekben él, hanem abban az összetartó érzésben, amely az erdélyieket a mai napig összeköti. „Ha erdélyivel találkozom, mindig megvan a közös témánk, az emlékek. Valami összeköt minket. De eközben Gödöllőn otthonra találtam, és remekül érzem itt magam”.
Andi időnkét másodállást vállal, a Caravella cukrászdában segít be a sütésben. Ezt azért kedveli, mert egészen más, mint a fő munkája, változatossá teszi az életét. Otthon is süt, főleg erdélyi kalácsot, zserbót, de húsételeket is. „A gyerekeim azt mondják, azért a nagymama főztje odaát még ennél is finomabb. Ennek az az oka, hogy a szüleim Aranyosgerenden állatokat s tartanak, az alapanyagok onnan jönnek a kertből.”
Amikor Andi nem regisztrál, és nem süt, és még csak nem is főz otthon, akkor felpattan férje mögé a nagymotorra. Elmennek Nógrád megyébe vagy Esztergomba, élvezik a szabadságot. Illetve idén talán bevállalják a motortúrát Erdélybe is. Illik időnként otthonról hazamenni.
RECEPT
ZAKUSZKA
1 bőséges adaghoz a következő hozzávalók szükségesek:
- 1 liter olaj
- 1 liter paradicsomlé
- 5 kg padlizsán
- 3 kg pritaminpaprika
- 2 kg vöröshagyma
- 5-6 babérlevél
- 1 evőkanál befőzési szalicil
- só, bors ízlés szerint
- egy kevés cukor
Elkészítés
A zöldségeket megmosom.
A padlizsánt héjastól grillen megsütöm, attól lesz igazi füstös íze. Miután kihűlt meghámozom, majd szűrőbe teszem, és hagyom egy éjszakára éjszaka kicsöpögni.
A hagymát megpucolom, nagyobb darabokra vágom és megfőzöm. Ha megpuhult, leöntöm a vizet és hűlni hagyom, azután ledarálom és ½ liter olajon megdinsztelem.
A paprikát is ugyanúgy ledarálom és a maradék olajon megdinsztelem, hogy jó puha legyen.
A paradicsomlevet jó sűrűre főzőm.
Az előkészületek után egy nagy fazékba öntöm a hagymát, paprikát, paradicsomlevet, babérlevelet, és hagyom egy órán át rotyogni.
Amikor összefőtt minden, hozzáadom a ledarált padlizsánt és addig főzöm, míg az olaj kicsapódik a fazék oldalára (kb. fél óra), akkor van kész😊. Ízesítem sóval, borssal, cukorral. Hozzáadom az étkezési szalicilt és még 10 percig főzöm.
Az elkészült zakuszkát befőttesüvegekbe teszem, majd száraz dunsztban hagyom kihűlni.
A zakuszka tökéletes köretként szolgál húsételek, például sült vagy grillezett húsok mellé, de akár magában is fogyasztható pirítóssal vagy friss kenyérrel.
