Sztarenszky Marika néni futva találta meg önmagát

A mindig mosolygós Marika néni
A mindig mosolygós Marika néni
Sztarenszky Marika néni neve mára fogalommá vált a hazai futóközös­- ségben. Példamutató kitartása, életigenlése és emberi méltósága sokak számára jelent inspirációt – nemcsak sportolóként, hanem ember­ként is. Pedig az ő története egy kicsi településen, Jászfényszarun indult.

Tizenegy éves volt, amikor családja Nagyhantosra költözött, miután a háborút követő földreform során lehetőség nyílt földet igényelni. Ám a néhány holdnyi birtok nem sokáig maradhatott a tulajdonukban: a téeszesítés elérte őket is. Szülei úgy döntöttek, nem csatlakoznak a termelőszövetkezethez, inkább eladták a földet, és a bevételből vásároltak egy kis házat Gödöllőn, a Kazi-telepen. Később az egész környéket Marikatelepnek kezdték hívni – éppen utána.

A költözés idején Gödöllőn alapították meg a 202-es számú ipari iskolát, ahová Marika és testvére is beiratkoztak. Az iskolaigazgató személyes támogatásával sikerült elérni, hogy a ritkán járó buszok megálljanak a telepnél – a buszsofőrök pedig egyszerűen „Marika megállónak” kezdték nevezni a helyet. Csak később tudta meg, hogy a telepre ráragadt a Marika név, a Pest Megyei Hírlapban egy újságcikk is megörökítette a nevet: „Kigyúlt a Marikatelepen a villany.”

Marika később finommechanikai műszerésznek tanult, majd a Ganz-gyárban helyezkedett el, ahol a férjével is megismerkedett. Húszévesen, 1955-ben kötöttek házasságot, két fiuk született, Tibor és Róbert.

A gyár támogatta a dolgozók továbbtanulását, Marika így technikusi oklevelet is szerzett, levelező tagozaton. Aktív, dolgos életet élt, de az igazán nagy fordulatot 61 éves korában hozta az élet.

Édesanyja halála után mély gyászba zuhant, hosszú éveken át kereste az értelmet, elveszettnek érezte magát. Öt évig járt a Honvédkórház idegosztályára, gyógyszereket szedett – mígnem egy tévés futóverseny-hirdetés felkeltette az érdeklődését. Benevezett, és attól a pillanattól megváltozott az élete. Bár első versenyén attól félt, hogy utolsónak ér be, végül bőven utána is sokan értek célba. Megérezte a futásban rejlő szabadságot, közösséget, örömöt – és eldobta a gyógyszereket. Újra mosolygott.

Marikának sosem volt edzője, mindent saját maga tanult meg – könyvekből, prospektusokból, más futók tapasztalataiból. Sokáig rendszeresen futott a Margitszigeten, gyakran 11 vagy akár 16 kilométert. Külföldön is versenyzett: Londonban, Berlinben, Ferrarában, Monacóban, Dublinban, Calgaryban, Rómában – utóbbi helyszínen háromszor is teljesítette a maratoni távot.
A maraton volt a kedvence: „amikor az ember célba ér a 42,195 méter után, az leírhatatlan érzés” – vallja. Ezt az érzést kilenc alkalommal élhette át, az utolsót 82 évesen, amikor végül úgy döntött, ideje abbahagyni. A forgója akkor már jelezte: a test is határokat szab.

Ma már nem fut, de gyalogol – és versenyzik. Szívritmuszavar, gerincsérv, magas vérnyomás, tüdőproblémák sem tartják vissza attól, hogy részt vegyen minden elérhető versenyen. Csak idén már 19 eseményen állt rajthoz. Tagja a Futapest Klubnak és a Margitszigeti Futóklubnak is, rendszeres induló a Vivicittán és az ALDI női futógálán. A legrövidebb táv 2,5 km, a leghosszabb 7 km volt az idén.

Marika néni minden versenyen mosolygós, kedves, lelkes. Több mint 600 érmet és számos serleget gyűjtött már – de számára nem a díjak a fontosak. A futóközösség barátsága, a közös öröm és támogatás jelenti a legtöbbet: „Itt mindenki jóban van mindenkivel, nincsen piszkálódás, mindenki örül a másik sikerének.” A legtöbben példaképként tekintenek rá – és joggal. 

Névjegy

Név: Sztarenszky Tiborné

Született: Jászfényszaru, 

1935. április 12.

Áprilisban családi körben
ünnepelte 90. születésnapját.

Az Alsóparkban, a Futókörök Napján
Az Alsóparkban, a Futókörök Napján
XltHdaPf

ORSZÁGOS DIÁKOLIMPIA – TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁS

Az idei tájékozódási futó Diákolimpia országos döntőjét Szombathelyen rendezték meg május utolsó hétvégéjén. A megyei fordulókból több mint 500 diák jutott tovább, akik két egyéni és egy váltó számban versengtek...

Irodalmi díj 123

Gödöllői Irodalmi Pályázat

„A hely, ahol élünk, lassan belénk költözik.” Ezzel a mottóval indítjuk útjára a Gödöllői Irodalmi Díj 2026 pályázatot. A témához kapcsolódóan várjuk a szépirodalmi alkotásokat, verseket és novellákat Gödöllő 60...

BAGOLY könyvesbolt AJÁNLÓJA

Bajzáth Mária válogatása: Kertünk népmeséi „Kerek, de nem alma, vörös, de nem rózsa, rétes, de nem béles, kóstoltam, de nem édes. Mi az?” – részlet a műből. Gyorsan elárulom, hogy...