Ragyogó tavaszi napsütésben ünnepelte Gödöllő városa az 1848-as forradalom évfordulóját a főtéren és a Petőfi-szobornál.
Az ünnepségen a város vezetői mellett megjelentek négy határon túli testvérváros pedagógusai, akik a Gödöllő 60 rendezvénysorozat keretében tanulmányúton és konferencián vesznek részt városunkban.
Dr. Gémesi György polgármester ünnepi beszédében kiemelte, hogy Gödöllőn mindig együtt ünnepelnek a különböző gondolkodású emberek. Utalt a Budapesten zajló százezres pártpolitikai demonstrációkra, és úgy fogalmazott: „Nagy a kísértés, hogy az ember elmondja ilyenkor a saját véleményét, de megnyugtatom önöket: nem fogom elmondani. Azt szeretném, hogyha ez az ünnep most a miénk lenne, egységesen koncentrálnának arra a sok-sok jó dologra, ami 1848. március 15-én történt. Ez a mi városunk arculata, és azt gondolom, hogy ezzel tudunk példát mutatni.”
A polgármester az egy nappal korábbi, csíkszeredai látogatása kapcsán felidézte a gödöllői Urban Verbunk Junior táncegyüttes és a Hargita együttes közös műsorát, és azt mondta: „Nekem az volt az igazi ünnep, akkor éreztem, hogy magyar vagyok.”
Beszéde után a polgármester és dr. Bucsy László özvegye, Prém Katalin átadták a Bucsy László-emléklapot, amelyet idén dr. Milei Erika kapott meg a magyar lovas kultúra ápolásáért.
A zenés ünnepi műsort a Gödöllői Fiatal Művészek egyesületének tagjai adták, rendezte: Horváth Zoltán.
A Petőfi-szobornál koszorút helyeztek el a város vezetői: dr. Gémesi György polgármester, dr. Kiss Árpád jegyző, dr. Győrfi Beáta, Bárdy Péter és Fábián Bertalan alpolgármesterek, dr. Illés Zsuzsánna Éva aljegyző. Koszorút helyezett el Nagy-Vargha Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár.
Koszorúztak az önkormányzati képviselő-testület frakciói: a Lokálpatrióta Klub és a Pelikán Egyesület képviselői, a városi intézmények és szervezetek vezetői, a politikai pártok képviselői, köztük a Fidesz, a Kereszténydemokrata Néppárt és a Mi Hazánk képviselői, illetve a Tisza párt két Tisza-szigetének önkéntesei.
Az ünnepséget a Gödöllői Lovas Sport és Hagyományőrző Egyesület megszokott
lovas felvonulása zárta. Közreműködött továbbá az Ella Attila vezette Gödöllői Városi Fúvószenekar.
Állami elismerések gödöllőieknek
Számos gödöllői és gödöllői kötődésű szakembert tüntettek ki a nemzeti ünnep alkalmából. Tudományos és kulturális munkájukat ismerte el a kormányzat.
A Miniszterelnökség elismerése (átadta dr. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter):
A Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
SZABÓ CSABA, a Gödöllői Civil Kerekasztal Egyesület és a Gödöllői Fészek Nagycsaládosok Egyesülete elnöke, a gödöllői civil közösségek érdekében nagy elhivatottsággal végzett, sokoldalú tevékenysége elismeréseként.
A Kulturális és Innovációs Minisztérium elismerései (A kitüntetéseket dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter adta át. )
Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át:
DR. KEMÉNYFI RÓBERT etnográfus, a Magyar Tudományos Akadémia doktora, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karának dékánja, Néprajztudományi és Muzeológiai Intézetének igazgatója, egyetemi tanár.
Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
DR. HELTAI MIKLÓS GÁBOR, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézetének intézetigazgató egyetemi tanára,
DR. KISS JÓZSEF, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Campusa Növényvédelmi Intézetének tanszékvezető egyetemi tanára, a Francia Mezőgazdasági Akadémia társtagja.
Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült:
DR. KOVÁCS GERGŐ PÉTER agrármérnök, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Növénytermesztési-tudományok Intézetének igazgatóhelyettese, egyetemi
docens,
DR. SZABÓ ISTVÁN, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem oktatási és nemzetközi rektorhelyettese, Műszaki Intézetének intézetigazgató egyetemi tanára,
SZŰCS JÓZSEFNÉ, a Gödöllői Damjanich János Általános Iskola nyugalmazott igazgatója,
DR. TÓTH KATALIN, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent István Campusa Agrár- és Élelmiszergazdasági Intézetének egyetemi adjunktusa.
Magyar Ezüst Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át:
KECSKÉS JÓZSEF, az egykori gödöllői Petőfi Sándor Művelődési Központ igazgatója,
LIPTÁK ILDIKÓ színész-drámatanár, író, egyetemi oktató, a Kerekasztal Színházi Nevelési Központ alapító tagja.
Magyar Bronz Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetést vehetett át:
SZENGYEL ISTVÁN hitoktató és néptáncpedagógus, a kistarcsai Pannónia Néptáncegyüttes művészeti vezetője, a gödöllői Premontrei Iskolaközpont pedagógusa,
WITTMAYER ZSUZSANNA, a Gödöllői Református Líceum Gimnázium nyugalmazott pedagógusa.
Ferenczy Noémi-díjat vehetett át:
TÓTH LÁSZLÓ tervezőgrafikus művész, a MAOE, a MKISZ tagja, a Magyar Művé-
szeti Akadémia köztestületi tagja, 25 éve a Gödöllői Királyi Kastély grafikusa.
