BÉKÉT a kertekben is!

Bujtás Anikó
Bujtás Anikó
Utolsó írásomat olvashatják ebben az évben, és bízom benne, hogy sok hasznosat tanultak, de ha csak akár egy dolgot fel tudtak használni, nekem már akkor is megérte.

Ez az év számomra mozgalmas volt, rengeteg fotót készítettem mesés kertekben,
melyekről, ha minden jól megy, egy könyvben olvashatnak is. Pezsgő kertészeti kis közösség is alakult Gödöllőn, sok program volt, ami a növényekhez, a kertszerető emberekhez kapcsolódott, sok-sok embert ismerhettem meg a munkáim, de itt az újságcikkeim után is. Sokan felhívtak, néha csak tanácsot kérni, néha csak beszélgetni. Boltban, utcán megállítottak, és roppant jólesett a sok kedves közeledés. Jövőre se dőljenek be, ha
morcos arccal látnak, nyugodtan állítsanak meg, csak bambulok vagy a gondolataimba vagyok merülve, és mindig örülök Önöknek!
Januártól egészen idáig a kertekben voltam, volt szerencsém rengetegben járni ebben az évben, sokat ezek közül fel- vagy éppen átépítettem, de volt olyan is, amit csak rendes mederbe kellett terelni.
Az idei év a tenyerén hordozott, főleg azért, mert csupa kedves ember között lehettem, dolgozhattam, mindenkit a lelkembe zártam. Ám a szívem közepén vannak Önök is, kedves olvasóim, akik vették a fáradságot, és minden cikkemet elolvasták, kérdeztek, írtak, ötleteket adtak!
Most év vége felé egy picit megállok, ahogy reményeim szerint mindenki. A zajos világot eddig is kerültem, de most mégis jól fog esni a pár nap pihenő, ahogy a kertjeim is megpihennek, az Önöké is téli álmot alszik, már amennyire tud ebben a furcsa időjárásban.
Vajon lesz-e igazi tél? Szkeptikus vagyok ebben a témában, sajnos évről évre egyre jobban, így ahogy eddig is, ezután is azon leszek, hogy a tudásomat bővítsem, egyrészt magamnak, másrészt pedig Önöknek, hogy a következő tavasszal már bővebb információkkal tudjak a kérdezőknek szolgálni, és az épülő kertekben alkalmazkodva a változó időjárásunkhoz, olyan növényeket és trükköket alkalmazni, amivel tartósan, jót és szépet lehet majd kivitelezni.
Sok különböző szemlélet alakult ki a kertkultúránkban is, ami üdvözítő jelenség, hiszen jelzi, hogy egyre többen foglalkoznak a növényekkel, az azzal járó csodálatos elfoglaltsággal és a teremtés örömével. A sok vita, ellenségeskedés viszont nem volt szép velejárója, sokszor sajnos csak fogtam a fejemet a veszekedéseken. Ezek, ahogy eddig sem, ezután sem lesznek építő jellegűek, inkább törekedjünk, főleg a kertek, növények világában 2026-ban a békés beszélgetésekre, van úgyis annyi feszültség az egész világban, mi, kertszerető emberek ebben ne vegyünk részt.


Mit kívánjak Önöknek?
Nagyon boldog karácsonyt, békét, egészséget és boldogságot 2026-ra!


Bujtás Anikó • www.bujtaskert.hu

Filep-Pintér Eszter: A csók

A HÉV-megálló melletti járdaszigeten állnak. A madarak éppoly szenvtelenül szállnak egyik ágról a másikra, mint ahogy az emberek haladnak autón, motoron vagy épp gyalog egyik pontból a másikba. A hév...

BAGOLY KÖNYVESBOLT AJÁNLÓJA

Bohumil Hrabal: Hóvirágünnep „… hát igen, a világ mindig gyönyörű, nem azért, mintha valóban az volna, hanem azért, mert én úgy látom …” – Bohumil Hrabal: Táncórák idősebbeknek és haladóknak....

Dr. Varga Péter, a Gödöllői Semmelweis Egészségközpont új igazgatója

„Sok pozitív visszajelzést kapunk”

A megelőzésen túl milyen célt szolgál a gödöllői szűrőprogram? – kérdeztük dr. Varga Péter igazgatót. A gödöllői lakosság egészségi állapotáról és egészségmagatartásáról részletes felmérés készült. A szűrővizsgálatok eredményeit ezzel összevetve...