"Azért lettem közgazdász, mert akkoriban az egyetlen kitörési lehetőség külföldi utazásra és a nyelvek gyakorlására a külkereskedelmi pálya volt” – így kezdi Erőssy Andrea, a Caravella Cafe tulajdonosa, aki karácsonyi receptjét mutatja be.
Aztán amikor tényleg külker céghez került, és élő bárányt vagy csigát exportált, vagy a bécsi nagybani piacon arról tolmácsolt, hogy halal rítus szerint hogyan kell kivéreztetni a bárányt, akkor rájött, hogy azt az életformát nem neki találták ki.
Három gyereket szült, de a háziasszonykodás is kevésnek bizonyult számára. Szinte egész Gödöllőt vendégül látta kreatív konyhájában, és sok külföldi úton, öt földrészen gyűjtötte hozzá a recepteket.
Andrea Esztergomban született, majd az Alföldön nőtt fel, Ceglédre járt gimnáziumba, ezután jött a külker főiskola. Miután tagja, majd elnöke lett a főiskolán a közgazdászhallgatók nemzetközi szervezetének, az AIESEC-nek, megismerkedett a Közgazdaságtudományi Egyetem AIESEC-elnökével, Zsolttal, aki később a férje lett. Zsolt szüleinek pedig Gödöllőn volt háza, így kerültek ők is Gödöllőre. Egy hosszabb londoni tartózkodásból hazatérve jött létre a Caravella, amely először melegkonyhával rendelkező bisztró volt, és onnan alakult át különleges cukrászdává és kávézóvá.
Andrea szakács-cukrász-üzletvezetői képesítést szerzett, és kreativitását vitte az új cukrászdába. És úgy döntött, a Caravella a „nagymama receptjei” szerint fog működni. „Mi tojást használunk, nem tojásport. És magam főzöm a lekvárokat, a szószokat. Magunk daráljuk a diót. Minden házias. Háztartási sütőket használunk. És ez így is fog maradni.”
Andrea kedvenc gasztronómiai élménye az Egyesült Államok déli részén létrejött keveréke a mexikói, az afrikai és a francia konyhának. Csípős, fűszeres, tengeri ételek, ezen belül is a New Orleans-i Gumbo, amely egy paprikás, vöröshagymás szaftos ételcsalád, hússal vagy tengeri herkenytűkkel, és sok rizzsel. De mivel nagyon tiszteli a francia konyha hagyományait, emiatt döntött most a francia halas étel bemutatása mellett.
RECEPT
FRANCIA TEJSZÍNES, FOKHAGYMÁS HALRAGU
(La Pochouse)
A jól megszokott magyaros halászlé alternatívája lehet, akár karácsonyra, ha újdonsággal szeretnénk meglepni a családot.
Hozzávalók:
• 1 kg pontyfilé, de lehet fogas, harcsa vagy más édesvízi hal nagyobb darabokra vágva
• 50 g felkockázott bacon
• 1 fej apróra vágott vöröshagyma
• 1 kisebb szál póréhagyma felkarikázva
• 8 gerezd fokhagyma
• 5 dkg vaj
• 2,5 dl tejszín
• 3-4 dl Chardonnay
• só, kakukkfű, petrezselyem, bors
• 1-2 evőkanál mézes mustár a bor savasságának ellensúlyozására
• 1-2 kanál kukoricaliszt
• 1 tojássárgája
A halfilét nagyobb szeletekre vágjuk. Megolvasztjuk a vajat, kicsit megsütjük a bacont, megpároljuk a kétféle hagymát, majd hozzátesszük a halat. Felöntjük a borral és annyi vízzel, hogy az ételt ellepje a folyadék. Sózzuk, borsozzuk, mustárral ízesítjük, majd 10 perc után hozzáadjuk a friss fűszernövényeket, és főzzük további 10 percig. Kiszedjük a halszeleteket, hozzáadjuk a tejszínt, a lisztet, majd pár perc alatt besűrítjük kissé a levet. A franciák rusztikusan darabokban hagyják a hagymát, de botmixerrel simára is keverhetjük. Mielőtt visszaraknánk a halat, 1 tojássárgájával óvatosan selymesítjük ételünket.
Fokhagymás pirítóssal tálaljuk ezt a félig leves, félig ragus finomságot. Erre a burgundi specialitásra Verdun sur Saone nevű kisvárosban bukkantunk, szerintük és az útikönyv szerint is csak ott – na meg most már Gödöllőn – főzik ezt az ételt.
Jó étvágyat, csoda szép ünnepeket kívánok!
